fallback

Омбудсманът: Ще забраним колекторските фирми да съдят граждани

В парламента е пред финализиране законопроект, който ще забрани частните арбитражни съдилища да съдят потребители

11:20 | 10.01.17 г. 2

В парламента е пред финализиране законопроект, с който ще се въведе забрана частните арбитражни съдилища да съдят граждани и потребители. Това заяви по „Нова телевизия“ омбудсманът Мая Манолова.

Омбудсманът определи арбитражните съдилища като "орган за рекет върху българските граждани".

Манолова напомни, че е изпратила 240 писма до депутатите, където е приложила информация за фрапиращи случаи от практиката на арбитражните съдилища, за да гласуват в подкрепа на избирателите срещу "този узаконен рекет на частната съдебна система".

"Тази часпром съдебна система, която функционира в България, е мрежа от 45 съдилища. Само в един от тях годишно се разглеждат по 100 хил. дела, т.е. на ден се отхвърлят по 300 дела срещу потребители. Сметнете тези 100 хил. дела по минимум 150 лева такси и разноски, юрисконсултски възнаграждения, арбитражни такси - това са 15 млн. лв. само за един съд всяка година", дава пример общественият защитник.

Те акумулират огромен приход по проста схема – колекторски фирми изкупуват стари дългове, които отдавна са погасени по давност, и ги купуват за стотинки. В крайна сметка колекторът, който е собственик на арбитражния съд, срещу 20 стотинки може да получи 200 лева.

"Колекторските фирми и частните съдилища извършват системни злоупотреби. Те вече започнаха да съдят покойници и общини”, каза Манолова.

Ситуацията става много зловеща, когато става въпрос за бързи кредити. Един частен арбитражен съд може да постанови всякакви лихви, изтъкна тя, като даде пример със случай, при който заем от 3 хил. лева е нараснал до 23 хил. лева заради лихви, неустойки и други такси.

След 20 дни ще призова всеки български гражданин, ако получи решение от арбитражен съд, просто да го хвърли, каза Манолова.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:30 | 10.09.22 г.
fallback